• „Co potrafi woda?”

„Co potrafi woda?” – to blok tematyczny polegający na przeprowadzeniu eksperymentów ukazujących różne właściwości wody, dostrzeganiu zmian odwracalnych i nieodwracalnych.
    Eksperymenty zaprezentowane w grupie Bursztynki:
    – „Gorąca czy zimna?” – obserwacja identycznych pojemników wypełnionych zimną i gorącą wodą z widoczną parą.
    – „Czy się zmieści?”- przelewanie tej samej ilości wody do pojemników różnej wielkości i różnego kształtu.
    – „Wyleje się czy nie?”- w formie magicznej sztuczki, zakrycie wypełnionej w 3/4 wodą szklanki i szybkiego odwrócenia jej do góry dnem (woda się nie wylewa).
    – „Czy woda zniknie?” – doświadczenie kilkudniowe, codziennie sprawdzanie poziomu wody w naczyniu (parowanie).
    – „Co się rozpuści?” – obserwacja substancji sypkich i stałych w wodzie.
    – „Co pływa, a co tonie?” – obserwacja przedmiotów różnej wielkości i różnego ciężaru wrzuconych do naczynia z wodą.